Nové produkty

Nové produkty
Není rum jako rum

Není rum jako rum

Kdo říká, že mu nechutná rum, určitě neochutnal kvalitní značkové rumy z Karibiku, historické kolébky tohoto nápoje. Výroba rumu je rozšířena po celém světě, ale obecně se za hlavní oblast výroby považují země střední a jižní Ameriky. Rum jistě stojí za povšimnutí, může se pyšnit výjimečnou pověstí – vzrušující, fascinující, nostalgickou i tragickou. Tento nápoj i u nás zažívá období zájmu a velké popularity. Vyrábí se rumy silné, mají padesát i více procent alkoholu, ale  také třeba jen 37,5 procenta. Rozdíly jsou také v délce zrání, například pár měsíců, ale třeba i několik desítek let. Liší se délka a způsob fermentace, případně metoda destilace. Proto existuje tolik značek rumů, každý nápoj má svoji chuť a vůni. Vybrat si mezi nimi může opravdu každý.

Plodinou, která dala rumu život, je cukrová třtina. Daří se jí nejlépe v tropech a subtropech. Rostlina vysoká několik metrů ukládá sluneční energii ve formě sacharidů do šťávy uprostřed stébla. Cukrová třtina se na mnoha místech světa dosud stále sklízí ručně speciálními mačetami. Sklizené rostliny se musí velmi rychle zpracovat, aby stébla nevyschla.

Získaná šťáva z cukrové třtiny se nechává zkvasit a následně se může přímo destilovat nebo je možné ze šťávy vyrobit cukr, ze kterého se jako „odpad“ odloučí černá melasa, která je hustá, lepkavá a až nahořklá. Obsahuje minerály a další složky, důležité pro aroma a chuť budoucího rumu. Následně i tato melasa prochází destilací. Z cukrové třtiny se vyrábí třtinový cukr nebo koncentrát často nazývaný sirup nebo med, který se používá nejen k výrobě rumu, ale také jako sladidlo. Tento způsob zpracování je poměrně častý, protože umožňuje vyrábět rum po celý rok, ne jen v době sklizně.

Různé druhy rumů lze ochutnat ve specializovaném obchodě – Rumotéce Rumpa-drinks. Jedna je v Ostravě – Mariánských Horách. Mimo nákup kvalitních lihovin, doutníků, čokolád, čajů a dárkových balíčků zde probíhají degustace výrobků z rodinné dílny Oliver&Oliver. Zájemci o tento nápoj se na každé degustační akci dozví zajímavé informace z historie rumu, jeho výroby i o samotném výrobci. Naučí se správně degustovat a popíjení rumu si naplno užít. Degustace rumů probíhají v kategoriích Bronze, Gold a Platinum. Alkoholické nápoje, doutníky, čokolády a dárkové balíčky si lze koupit v kamenné prodejně nebo na e-shopu. Při osobní návštěvě této Rumotéky Vám školený personál velmi ochotně poradí a pomůže s výběrem rumu tak, aby uspokojil chuťové pohárky Vaše i Vašich blízkých.

 Zdroj

Zanechte zprávu