Nové produkty

Nové produkty
Psali o nás

Psali o nás

Jedním z impulzů, který přivedl manžele Rumpovy k založení rumotéky v Ostravě, byly i jejich cesty do Karibiku.

„Firma jako taková existuje od roku 1994. Nápad, že bychom mohli provozovat rumotéku, určitě souvisí i s našimi zážitky z cest do Karibiku. Po aféře s pančovaným alkoholem a následné prohibici v České republice v roce 2012 bylo navíc zřejmé, že se trh začíná měnit a zákazníci začali uvažovat o kvalitnějších destilátech. Tak jsme se rozhodli, že to vyzkoušíme,“ říká v úvodu našeho povídání Kateřina Rumpová.

V prodejně Rumpa-Drinks začali zákazníkům nabízet prémiové destiláty. Rumy, které tady můžete nakoupit, pocházejí nejen z Karibiku a Jižní Ameriky, ale třeba i Indie či Indonésie.

„Lidem, kteří do naší prodejny zavítají, rádi poradíme, necháme je různé druhy rumů ochutnat. Ochutnávkou zjistí, který rum by jim mohl chutnat nejvíce. Lidem rádi poradíme i v případě, když chtějí někomu koupit a darovat kvalitní rum. Jsme tady zkrátka pro naše zákazníky,“ vysvětluje Kateřina Rumpová.

 

Zdroj: Deník/Pavel Sonnek

Odkud rum pochází?

O tom, že o rumech ví snad všechno, se přesvědčuji při několika dotazech, které jsem si připravil před naším povídáním. A odpovědi si málem nestačím zapisovat. Dovídám se, že cukrová třtina nepochází, jak jsem mylně odhadoval, z Karibiku, ale z Indonésie.

„Rostlinka cukrové třtiny se tak dostala z Indonésie takzvanou Hedvábnou stezkou až do Evropy. A když se vydal na své cesty po mořích a oceánech Kryštof Kolumbus, byla rostlina vysazena na Barbadosu a v okolí karibských ostrovů se postupně ujala,“ upozorňuje mě Kateřina Rumpová.

Hned také dodává, že první zmínka o rumu pochází z Barbadosu.

A další slova o tom, že svou denní dávku rumu dostávali stejně běžně jako potravu i tehdejší námořníci, mě na chvilku vedou ke krátkému zamyšlení, jestli není čas změnit profesi a vydat se na moře.

„Denní dávka bývala zpočátku pinta 75procentního rumu na námořníka. To je asi půl litru rumu. Možná i proto byly tehdy lodě převážející různé zboží, třeba látky a další, tak často a úspěšně přepadávány piráty,“ pokračuje v zajímavém vyprávění Kateřina Rumpová. Hned ale dodává, že se postupně začal rum pro námořníky ředit.

sklenice rumu

Zdroj: Deník/Pavel Sonnek

Jaká je ideální teplota rumu?

Zajímavé povídání o rumu pokračuje. Dovídám se, že ideální teplota rumu je 20° Celsia. „Je to taková pokojová teplota. Když rum podchladíme, špatně se uvolňují chuťové látky a my tak necítíme jeho typickou chuť. Když jej podáváme moc teplý, jeho chuť se uvolňuje naopak až příliš rychle,“ přidává provozovatelka rumotéky další zajímavou informaci. Dodává, že prodejna Rumpa-Drinks může nabídnout rumy každé kategorii zákazníků.

„Když chce někdo rumu přijít na chuť, dokážeme mu poradit. Existuje v praxi osvědčený postup ochutnávky. Rumy jsou sestaveny tak, aby se podle chuti nepřebíjely a aby si je ti, kdo degustují, vychutnali. Po řadě následují rumy od nejsušších po nejsladší. Degustační porce je 0,02 l,“ říká dále Kateřina Rumpová.

Rum jako dárek i investice

Zároveň vysvětluje, že pokud chce někdo udělat radost známému či šéfovi a obdarovat jej k narozeninám kvalitním rumem, určitě společně v prodejně vhodný rum obsluha vybere.

„O investičním zlatě už asi lidé slyšeli, že existují investiční rumy, to bude pro mnohé čtenáře asi novinka. Když si ale člověk takový kvalitní rum koupí, vydrží a láhev neotevře, získává investiční rum léty na hodnotě. To proto, že právě tento konkrétní rum byl v určitém roce vyroben jednou a nikdy se nebude opakovat. Již existují odborníci, kteří takové rumy vyhledávají a nakupují,“ objasňuje mi tajenku o investičním rumu Kateřina Rumpová. Po této informaci mi je jasné, že když na počátku našeho povídání řekla, že v Rumpa-Drinks o rumu vědí všechno, ani trošku nepřeháněla.

K TÉMATU

Degustace rumu: hodinka a půl zajímavého vyprávění i ochutnávka Vinný košt jsem absolvoval před zhruba čtvrtstoletím, při návštěvě minipivovaru jsem kdysi zkoušel vzorky různých druhů piv. Že se konají i rumové degustace, a také, že to je akce pohodová, kdy se člověk dozví řadu zajímavého a navíc může ochutnávat různé druhy rumů, jsem se přesvědčil nedávno při degustaci.

Tou provázela Kateřina Rumpová z Rumpa-Drinks. A byla to zhruba hodinka a půl zajímavého povídání o rumu, jeho ochutnávání a také zajímavých dotazů účastníků.

 

PEČLIVÁ PŘÍPRAVA

degustace

Zdroj: Deník / Pavel Sonnek

Příprava takové degustace, jak jsem na vlastní oči mohl vidět, trvá přibližně stejnou dobu, tedy asi hodinu a půl. A není vůbec jednoduchá a vyžaduje pečlivost a preciznost. Je třeba také připravit před každého účastníka skleničky, ty musejí být umístěny na speciálních lístcích s názvy jednotlivých druhů rumů. Až jsou skleničky na místech, rozlévá se do každé vzorek 0,02 litru rumu.

Průvodkyně degustací mi prozrazuje, že nejvhodnější je při ochutnávání rumu občas přikousnout kvalitní hořkou čokoládu, případně pralinku.

JAK CHUTNÁ

Povídání o rumu začíná, návštěvníci degustačního večera poslouchají, aby jim neunikla ani jedna informace. A když ochutnají první vzorek, nechají jej před polknutím chvíli v ústech, jak jim radí průvodkyně degustací.

degustace

Zdroj: Deník / Pavel Sonnek

Před návštěvníky tak už zbývá „jen“ pět vzorků rumů. Informací, těch naopak přibývá, zajímavosti o cukrové třtině, o tom, jak se rum pálí a co vše ovlivňuje jeho chuť.

Poté následuje druhá sklenička rumu, a účastníci degustace se dovídají další pozoruhodnosti. Například to, že sudy pro uchovávání rumu se vyrábějí nejlépe ze dřeva amerického a z limousinského dubu. Prozradí také, že se v minulosti za rum kupovali otroci (když zazní konkrétní dotaz, Kateřina Rumpová odpovídá, že v pramenech je uváděno, že jeden lidský život se v minulých stoletích dal koupit za 100 litrů rumu). A protože návštěvníci degustace hltají informace pozorně a navíc se i ptají, čekají další vzorky rumu na stolech, až je bude moci průvodkyně představit.

Když čas pokročí a návštěvníci už stačili ochutnat třetí, čtvrtou a pátou skleničku, jejich tváře jsou viditelně usměvavější než na počátku degustačního večera. Spokojena je i Kateřina Rumpová a přidává i zajímavosti o výrobci rumu, jehož vzorky jsou na stole. Pořád dbá pečlivě na to, aby pojem „řízená degustace“ platil i v praxi a zajímavě předává ženám a mužům za stoly další informace.

sklenice

Zdroj: Deník / Pavel Sonnek

Degustační večer se blíží ke konci. Hosté vypili poslední skleničku a tváří se spokojeně. Zaznívají další dotazy, dvě mladé sympatické dámy se ptají, za kolik se dá pořídit lahvinka kvalitního prémiového rumu a jestli v rumotéce Rumpa-Drinks poskytují i množstevní slevu.

Kateřina Rumpová odpovídá, že nejlepší bude, když si přijdou vybrat přímo do prodejny Rumpa-Drinks v Novoveské ulici v Mariánských Horách: „Poradíme vám, ochutnáte a určitě si vyberete.“

Zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/podnikani/katerina-rumpova-z-ostravske-rumoteky-rumpa-drinks-o-rumu-vime-vse-20181001.html